GRAMMYs 2018: All the winners

While Lady Gaga, James Corden, Elton John and Kelly Clarkson were still walking the red carpet, The Weeknd had already snagged a gramophone for Canada for Best Urban Contemporary Album. Homegrown talent Alessia Cara nabbed the Best New Artist award, while Bruno Mars and Kendrick Lamar scored six and four honours, respectively.

GALLERY: All the looks from the GRAMMY red carpet

Rihanna and Kendrick took home the Best Rap/Sung Collaboration for "Loyalty" before the singer took the stage for a sultry performance of "Wild Thoughts with DJ Khaled.

Keep an eye on the list below as we're constantly updating all the winners at the 60th Annual GRAMMY Awards tonight (Jan. 28)...

Record of the Year

  • Redbone, Childish Gambino
  • Despacito, Luis Fonsi & Daddy Yankee, feat. Justin Bieber
  • The Story of O.J., Jay-Z
  • Humble, Kendrick Lamar
  • WINNER: 24K Magic, Bruno Mars

Album of the Year

  • Awaken, My Love!, Childish Gambino
  • 4:44, JAY-Z
  • Damn, Kendrick Lamar
  • Melodrama, Lorde
  • WINNER: 24K Magic, Bruno Mars

Song of the Year

  • Despacito
  • 4:44
  • Issues
  • 1-800-273-8255
  • WINNER: That's What I Like

Best New Artist

  • WINNER: Alessia Cara
  • Khalid
    Lil Uzi Vert

    Julia Michaels

  • SZA

Best Pop Solo Performance

  • Love So Soft, Kelly Clarkson
  • Praying, Ke$ha
  • Million Reasons, Lady Gaga
  • What About Us, P!nk
  • WINNER: Shape of You, Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance

  • Something Just Like This, The Chainsmokers & Coldplay
  • Despacito, Luis Fonsi & Daddy Yankee, feat. Justin Bieber
  • Thunder, Imagine Dragons
  • WINNER: Feel it Still, Portugal. The Man
  • Stay, Zedd & Alessia Cara

Best Pop Vocal Album

  • Kaleidoscope EP, Coldplay
  • Lust For Life, Lana Del Rey
  • Evolve, Imagine Dragons
  • Rainbow, Ke$ha
  • Joanne, Lady Gaga
  • WINNER: ÷ (Divide), Ed Sheeran

Best Dance Recording

  • Bambro Koyo Ganda, Bonobo feat. Innov Gnawa
  • Cola, INNA feat. J Balvin
  • Andromeda, Gorillaz feat. DRAM
  • WINNER: Tonite, LCD Soundsystem
  • Line of Sight, ODESZA feat. Mansionair & WYNNE

Best Dance/Electronic Album

  • Migration, Bonobo
  • WINNER: 3-D The Catalogue, Kraftwerk
  • Mura Masa, Mura Masa
  • A Moment Apart, ODESZA
  • What Now, Sylvan Esso

Best Country Album

  • Cosmic Hallelujah, Kenny Chesney
  • Heart Break, Lady Antebellum
  • The Breaker, Little Big Town
  • Life Changes, Thomas Rhett
  • WINNER: From A Room: Volume 1, Chris Stapleton

Best Rock Album

  • Emperor of Sand, Mastodon
  • Hardwired... To Self-Destruct, Metallica
  • The Stories We Tell Ourselves, Nothing More
  • Villains, Queens of the Stone Age
  • WINNER: A Deeper Understanding, War on Drugs

Best Rap Album

  • 4:44, JAY-Z
  • WINNER: Damn, Kendrick Lamar
  • Culture, Migos
  • Laila's Wisdom, Rapsody
  • Flower Boy, Tyler, The Creator

Best Urban Contemporary Album

  • Free Black, 6LACK
  • Awaken, My Love!, Childish Gambino
  • American Teen, Khalid
  • Ctrl, SZA
  • WINNER: Starboy, The Weeknd

Best Alternative Music Album

  • Everything Now, Arcade Fire
  • Humanz, Gorillaz
  • American Dream, LCD Soundsystem
  • Pure Comedy, Father John Misty
  • WINNER: The National, The National

Best Traditional Pop Vocal Album

  • Nobody But Me, Michael Bublé
  • Triplicate, Bob Dylan
  • In Full Swing, Seth MacFarlane
  • Wonderland, Sarah McLachlan
  • WINNER: Tony Bennett Celebrates 90, Various Artists

Best Dance Recording

  • Bambro Koyo Ganda, Bonobo
  • Cola, Inna feat. J Balvin
  • Andromeda, Gorillaz feat. DRAM
  • WINNER: Tonite, LCD Soundsystem
  • Line of Sight, ODESZA

Best Contemporary Instrumental Album

  • What If, The Jerry Douglas Band
  • Spirit, Depeche Mode
  • Mount Royal, Julian Lage & Chris Eldridge
  • WINNER: Prototype, Jeff Lorber Fusion
  • Bad Hombre, Antonio Sanchez

Best Rock Performance

  • WINNER: You Want It Darker, Leonard Cohen
  • The Promise, Chris Cornell
  • Run, Foo Fighters
  • No Good, Kaleo
  • Go To War, Nothing More

Best Metal Performance

  • Invisible Enemy, August Burns Red
  • Black Hoodie, BODY COUNT
  • Forever, Code Orange
  • WINNER: Sultan's Curse, Mastodon
  • Clockworks, Bedouin Soundclash

Best Rock Song

  • Atlas, Rise!
  • Blood In The Cut
  • Go To War
  • WINNER: Run
  • The Stage

Best R&B Performance

  • Get You, Daniel Caesar Feat. Kali Uchis
  • Distraction, Kehlani
  • High, Ledisi
  • WINNER: That's What I Like, Bruno Mars
  • The Weekend, SZA

Best Traditional R&B Performance

  • Laugh And Move On, Jean Baylor
  • WINNER: Redbone, Childish Gambino
  • What I'm Feelin', Anthony Hamilton feat. The HamilTones
  • All The Way, Ledisi
  • Still, Mali Music

Best R&B song

  • First Began
  • Location
  • Redbone
  • Supermodel
  • WINNER: That's What I Like

Best R&B album

  • Freudian, Daniel Caesar
  • Let Love Rule, Ledisi
  • WINNER: 24K Magic, Bruno Mars
  • Gumbo, PJ Morton
  • Feel The Real, Musiq Soulchild

Best Rap Performance

  • Bounce Back, Big Sean
  • Bodak Yellow, Cardi B
  • 4:44, JAY-Z
  • WINNER: Humble, Kendrick Lamar
  • Bad And Boujee, Migos feat. Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance

  • PRBLMS, 6LACK
  • Crew, GoldLink feat. Brent Faiyaz, Shy Glizzy
  • Family Feud, Jay-Z feat. Beyoncé
  • WINNER: Loyalty, Kendrick Lamar feat. Rihanna
  • Love Galore, feat. Travis Scott

Best Rap Song

  • Bodak Yellow
  • Chase Me
  • WINNER: Humble
  • Sassy
  • The Story of O.J.

Best Country Solo Performance

  • Body Like A Back Road, Sam Hunt
  • Losing You, Alison Krauss
  • Tin Man, Miranda Lambert
  • I Could Use A Love Song, Maren Morris
  • WINNER: Either Way, Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance

  • It Ain't My Fault, Brothers Osborne
  • My Old Man, Zac Brown Band
  • You Look Good, Lady Antebellum
  • WINNER: Better Man, Little Big Town
  • Drink' Problem, Midland

Best Country Song

  • Better Man
  • Body Like A Back Road
  • WINNER: Broken Halos
  • Drinkin' Problem
  • Tin Man

Best New Age Album

  • Reflection, Brian Eno
  • SongVersation: Medicine, India.Arie
  • WINNER: Dancing on Water, Peter Kater
  • Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5, Kitaro
  • Spiral Revelation, Steve Roach

Best Improvised Jazz Solo

  • Can't Remember Why
  • Dance Of Shiva
  • Whisper Not
  • WINNER: Miles Beyond
  • Ilimba

Best Jazz Vocal Album

  • The Journey, Jean Baylor
  • A Social Call, Jazzmeia Horn
  • Bad Ass And Blind, Raul Midón
  • Porter Plays Porter, Randy Porter
  • WINNER: Dreams And Daggers, Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

  • Uptown, Downtown, Bill Charlap Trio
  • WINNER: Rebirth, Billy ChildsWINNER:
  • Project Freedom, Joey DeFrancesco & The People
  • Open Book, Fred Hersch
  • The Dreamer Is The Dream, Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album

  • MONK'estra Vol. 2, John Beasley
  • Jigsaw, Alan Ferber Big Band
  • WINNER: Bringin' It, Christian McBride Big Band
  • Homecoming, Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne
  • Whispers On The Wind, Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album

  • Hybrido - From Rio to Wayne Shorter, Antonio Adolfo
  • Oddara, Jane Bunnett & Maqueque
  • Outra Coisa - The Music Of Moacir Santos, Anat Cohen & Marcello Gonçalves
  • Típico, Miguel Zenón
  • WINNER: Jazz Tango, Pablo Ziegler Trio

Best Gospel Performance/Song

  • Too Hard Not To, Tina Campbell
  • You Deserve It, JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn
  • Better Days, Le'Andria
  • My Life, The Walls Group
  • WINNER: Never Have To Be Alone, CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • Oh My Soul, Casting Crowns
  • Clean, Natalie Grant
  • WINNER: What A Beautiful Name, Hillsong Worship
  • Even If, MercyMe
  • Hills And Valleys, Tauren Wells

Best Gospel Album

  • Crossover: Live From Music City, Travis Greene
  • Bigger Than Me, Le'Andria
  • Close, Marvin Sapp
  • Sunday Song, Anita Wilson
  • WINNER: Let Them Fall In Love, CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album

  • Rise, Danny Gokey
  • Echoes, Matt Maher
  • Lifer, MercyMe
  • Hills And Valleys, Tauren Wells
  • WINNER: Chain Breaker, Zach Williams

Best Roots Gospel Album

  • The Best Of The Collingsworth Family - Volume 1, The Collingsworth Family
  • Give Me Jesus, Larry Cordle
  • Resurrection, Joseph Habedank
  • WINNER: Sing It Now: Songs Of Faith & Hope, Reba McEntire
  • Hope For All Nations, Karen Peck & New River

Best Latin Pop Album

  • Lo Único Constante, Alex Cuba
  • Mis Planes Son Amarte, Juanes
  • Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017, La Santa Cecilia
  • Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Natalia Lafourcade
  • WINNER: El Dorado, Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

  • Ayo, Bomba Estéreo
  • Pa' Fuera, C4 Trío & Desorden Público
  • Salvavidas De Hielo, Jorge Drexler
  • El Paradise, Los Amigos Invisibles
  • WINNER: Residente, Residente

Best Regional Mexican Music Album (incl. Tejano)

  • Ni Diablo Ni Santo, Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
  • Ayer Y Hoy, Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
  • Momentos, Alex Campos
  • WINNER: Arriero Somos Versiones Acústicas, Aida Cuevas
  • Zapateando En El Norte, Humberto Novoa

Best Tropical Latin Album

  • Albita, Albita
  • Art Of The Arrangement, Doug Beavers
  • WINNER: Salsa Big Band, Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta
  • Gente Valiente, Silvestre Dangond
  • Indestructible, Diego El Cigala

Best American Roots Performance

  • WINNER: Killer Diller Blues, Alabama Shakes
  • Let My Mother Live, Blind Boys Of Alabama
  • Arkansas Farmboy, Glen Campbell
  • Steer Your Way, Leonard Cohen
  • I Never Cared For You, Alison Krauss

Best American Roots Song

  • Cumberland Gap
  • I Wish You Well
  • WINNER: If We Were Vampires
  • It Ain't Over Yet
  • My Only True Friend

Best Americana Album

  • Southern Blood, Gregg Allman
  • Shine On Rainy Day, Brent Cobb
  • Beast Epic, Iron & Wine
  • WINNER: The Nashville Sound, Jason Isbell And The 400 UnitWINNER:
  • Brand New Day, The Mavericks

Best Bluegrass Album

  • Fiddler's Dream, Michael Cleveland
  • WINNER: Laws Of Gravity, The Infamous Stringdusters
  • Original, Bobby Osborne
  • Universal Favorite, Noam Pikelny
  • All The Rage - In Concert Volume One, Rhonda Vincent And The Rage

Best Traditional Blues Album

  • Migration Blues, Eric Bibb
  • Elvin Bishop's Big Fun Trio, Elvin Bishop's Big Fun Trio
  • Roll And Tumble, R.L. Boyce
  • Sonny & Brownie's Last Train, Guy Davis & Fabrizio Poggi
  • WINNER: Blue & Lonesome, The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album

  • Robert Cray & Hi Rhythm, Robert Cray & Hi Rhythm
  • Recorded Live In Lafayette, Sonny Landreth
  • WINNER: TajMo, Taj Mahal & Keb' Mo'
  • Got Soul, Robert Randolph & The Family Band
  • Live From The Fox Oakland, Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album

  • WINNER: Mental Illness, Aimee Mann
  • Semper Femina, Laura Marling
  • The Queen Of Hearts, Offa Rex
  • You Don't Own Me Anymore, The Secret Sisters
  • The Laughing Apple, Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album

  • Top Of The Mountain, Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers
  • Ho'okena 3.0, Ho'okena
  • WINNER: Kalenda, Lost Bayou Ramblers
  • Miyo Kekisepa, Make A Stand, Northern Cree
  • Pua Kiele, Josh Tatofi

Best Reggae Album

  • Chronology, Chronixx
  • Lost In Paradise, Common Kings
  • Wash House Ting, J Boog
  • WINNER: Stony Hill, Damian Jr. Gong Marley
  • Avrakedabra, Morgan Heritage

Best World Music Album

  • Memoria De Los Sentidos, Vicente Amigo
  • Para Mi, Buika
  • Rosa Dos Ventos, Anat Cohen & Trio Brasileiro
  • WINNER: Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration, Ladysmith Black Mambazo
  • Elwan, Tinariwen

Best Children's Album

  • Brighter Side, Gustafer Yellowgold
  • WINNER: Feel What U Feel, Lisa Loeb
  • Lemonade, Justin Roberts
  • Rise Shine #Woke, Alphabet Rockers
  • Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World, Ladysmith Black Mambazo

Best Spoken Word Album

  • Astrophysics For People In A Hurry, Neil Degrasse Tyson
  • Born To Run, Bruce Springsteen
  • Confessions Of A Serial Songwriter, Shelly Peiken
  • Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders), Bernie Sanders And Mark Ruffal
  • WINNER: The Princess Diarist, Carrie Fisher

Best Comedy Album

  • WINNER: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas, Dave Chappelle
  • Cinco, Jim Gaffigan
  • Jerry Before Seinfeld, Jerry Seinfeld
  • A Speck Of Dust, Sarah Silverman
  • What Now?, Kevin Hart

Best Musical Theatre Album

  • Come From Away
  • WINNER: Dear Evan Hansen
  • Hello, Dolly!

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

  • Baby Driver
  • Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2
  • Hidden Figures: The Album
  • WINNER: La La Land
  • Moana: The Songs

Best Score Soundtrack For Visual Media

  • Arrival
  • Dunkirk
  • Game Of Thrones: Season 7
  • Hidden Figures
  • WINNER: La La Land

Best Song Written For Visual Media

  • City Of Stars
  • WINNER: How Far I'll Go
  • I Don't Wanna Live Forever
  • Never Give Up
  • Stand Up For Something

Best Instrumental Composition

  • Alkaline
  • Choros #3
  • Home Free (For Peter Joe)
  • WINNER: Three Revolutions
  • Warped Cowboy

Best Arrangement, Instrumental Or A Cappella

  • All Hat, No Saddle
  • WINNER: Escapades For Alto Saxophone And Orchestra
  • Home Free (For Peter Joe)
  • Ugly Beauty/Pannonica
  • White Christmas

Best Arrangement, Instruments And Vocals

  • Another Day Of Sun
  • Every Time We Say Goodbye
  • I Like Myself
  • I Loves You Porgy/There's A Boat That's Leavin' Soon For New York
  • WINNER: Putin

Best Recording Package

  • WINNER: El Orisha De La Rosa
  • Mura Masa
  • Pure Comedy
  • Sleep Well Beast
  • Solid State

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
  • Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds
  • May 1977: Get Shown The Light
  • WINNER: The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition
  • Warfaring Strangers: Acid Nightmares

Best Album Notes

  • Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth
  • Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition
  • The Complete Piano Works Of Scott Joplin
  • Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute
  • WINNER: Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings
  • Washington Phillips And His Manzarene Dreams

Best Historical Album

  • Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta
  • The Goldberg Variations - The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955
  • WINNER: Leonard Bernstein - The Composer
  • Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa
  • Washington Phillips And His Manzarene Dreams

Best Engineered Album, Non-Classical

  • Every Where Is Some Where
  • Is This The Life We Really Want?
  • Natural Conclusion
  • No Shape
  • WINNER: 24K Magic

Producer Of The Year, Non-Classical

  • Calvin Harris
  • WINNER: Greg Kurstin
  • Blake Mills
  • No I.D.
  • The Stereotypes

Best Remixed Recording

  • Can't Let You Go (Louie Vega Roots Mix)
  • Funk O' De Funk (SMLE Remix)
  • Undercover (Adventure Club Remix)
  • A Violent Noise (Four Tet Remix)
  • WINNER: You Move (Latroit Remix)

Best Surround Sound Album

  • WINNER: Early Americans
  • Kleiberg: Mass For Modern Man
  • So Is My Love
  • 3-D The Catalogue
  • Tyberg: Masses

Best Engineered Album, Classical

  • Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs
  • Kleiberg: Mass For Modern Man
  • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies
  • WINNER: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
  • Tyberg: Masses

Producer Of The Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
  • Manfred Eicher
  • WINNER: David Frost
  • Morten Lindberg
  • Judith Sherman

Best Orchestral Performance

  • Concertos For Orchestra, Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra
  • Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches, Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra
  • Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente, Michael Tilson Thomas & San Francisco Symphony
  • Mahler: Symphony No. 5, Osmo Vänskä & Minnesota Orchestra
  • WINNER: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio, Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra

Best Opera Recording

  • Berg: Lulu, Lothar Koenigs, Daniel Brenna, Marlis Petersen, Johan Reuter, Jay David Saks, & The Metropolitan Opera Orchestra
  • WINNER: Berg: Wozzeck, Hans Graf, Anne Schwanewilms, Roman Trekel, Hans Graf & Houston Symphony, Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus
  • Bizet: Les Pêcheurs De Perles, Gianandrea Noseda, Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani, Nicolas Testé, Jay David Saks & The Metropolitan Opera Orchestra and The Metropolitan Opera Chorus
  • Handel: Ottone, George Petrou, Max Emanuel Cencic, Lauren Snouffer, Jacob Händel & Il Pomo D'Oro
  • Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel, Valery Gergiev, Vladimir Feliauer, Aida Garifullina, Kira Loginova, Ilya Petrov, Mariinsky Orchestra & Mariinsky Chorus

Best Choral Performance

  • WINNER: Bryars: The Fifth Century, Donald Nally, PRISM Quartet & The Crossing)
  • Handel: Messiah, Andrew Davis, Noel Edison, Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples, Erin Wall, Toronto Symphony Orchestra & Toronto Mendelssohn Choir
  • Mansurian: Requiem, Alexander Liebreich, Florian Helgath, Anja Petersen, Andrew Redmond, Münchener Kammerorchester & RIAS Kammerchor
  • Music Of The Spheres, Nigel Short & Tenebrae
  • Tyberg: Masses, Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1, Arcangelo
  • WINNER: Death & The Maiden, Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra
  • Divine Theatre - Sacred Motets By Giaches De Wert, Stile Antico
  • Franck, Kurtág, Previn & Schumann, Joyce Yang & Augustin Hadelich
  • Martha Argerich & Friends - Live From Lugano 2016, Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo

  • Bach: The French Suites, Murray Perahia
  • Haydn: Cello Concertos, Steven Isserlis & Florian Donderer
  • Levina: The Piano Concertos, Maria Lettberg & Ariane Matiakh
  • Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2, Frank Peter Zimmermann & Alan Gilbert
  • WINNER: Transcendental, Daniil Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album

  • Bach & Telemann: Sacred Cantatas, Philippe Jaroussky, Petra Müllejans, Ann-Kathrin Brüggemann, Juan de la Rubia & Freiburger Barockorchester
  • WINNER: Crazy Girl Crazy, Barbara Hannigan & Orchestra Ludwig
  • Gods & Monsters, Nicholas Phan & Myra Huang
  • In War & Peace - Harmony Through Music, Joyce DiDonato, Maxim Emelyanychev & Il Pomo D’Oro
  • Sviridov: Russia Cast Adrift, Joyce DiDonato, Maxim Emelyanychev, & Il Pomo D’Oro

Best Classical Compendium

  • Barbara, Alexandre Tharaud & Cécile Lenoir
  • WINNER: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto, Giancarlo Guerrero & Tim Handley
  • Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir, Reinbert de Leeuw & Guido Tichelman
  • Les Routes De L'Esclavage, Jordi Savall & Benjamin Bleton
  • Mademoiselle: Première Audience - Unknown Music Of Nadia Boulanger, Lucy Mauro

Best Contemporary Classical Composition

  • Danielpour: Songs Of Solitude, Richard Danielpour, Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony
  • WINNER: Higdon: Viola Concerto, Jennifer Higdon, Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony
  • Mansurian: Requiem, Tigran Mansurian, Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester
  • Schoenberg, Adam: Picture Studies, Adam Schoenberg, Michael Stern & Kansas City Symphony
  • Zhou Tian: Concerto For Orchestra, Zhou Tian, Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra

Best Music Video

  • Up All Night
  • Makeba
  • The Story Of O.J.
  • WINNER: HUMBLE
  • 1-800-273-8255

Best Music Film

  • One More Time With Feeling, Nick Cave & The Bad Seeds
  • Long Strange Trip, The Grateful Dead
  • WINNER: The Defiant Ones, Various Artists
  • Soundbreaking, Various Artists
  • Two Trains Runnin', Various Artists
Don't miss a beat with HELLO! Canada's Daily Hits newsletter, your daily dose of royal and celebrity news, fashion, weddings and more. CLICK HERE to sign up for free!